Türkiye'de günde 1,5 milyon film iniyor

Yazar: Unknown Tarih: 23:31 Kategori: , , , , , , , Yorum: Yorum Yap
Türkiye'de günde 1,5 milyon film iniyor
Dün akşam on binlerce kişi yaklaşık 800 MB olan güncelleme için internette bekledi. Aynı anda yapılan bu yüklenme, Türkiye'deki trafiği etkiledi mi dersiniz? İşte rakamlar.


iPad, iPhone ve iPad kullanıcıları için dün akşam, diğerlerinden çok farklıydı. Apple'ın "Şu ana kadarki en iyi mobil işletim sistemi" olarak adlandırılan iOS 5'in sunuculara yüklenmesi beklendi.
Güncellemenin yayınlandığı saat olan 20:00'a doğru Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde her saniye yüzlerce gönderi yapıldı.
On Binlerce Kişi 800 MB için Tıkladı
iTunes üzerinden güncellemenin indirilmeye hazır olduğunu belirten mesajın yayınlanmasıyla beraber on binlerce Apple kullanıcısı, aynı anda sunuculara yüklendi ve yaklaşık 800 MB dosya büyüklüğüne sahip olan güncellemeyi indirmeye başladı.
iOS 5 hakkında merak
edilenler için tıklayın.

Bu yüklenmeyle beraber bazı kullanıcıların karşılaştığı yavaş indirme işlemlerinden sonra gözler ülkemizdeki internet altyapısına çevrildi.
Merak edilen konuyla ilgili olarak, en yetkili ağızlardan biri olan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'ın teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'e yaptığı açıklama, internet altyapımızın kısa zamanda ne kadar büyüdüğünü de gözler önüne serdi.


TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz
Her ne kadar ülkemizde on binlerce kullanıcısı olsa da, iOS 5'in cihazlara aynı anda yüklenmesi, internet trafiğinde ciddi bir artışa ve darboğaza neden olmadı. Sadece Türkiye değil, birçok ülkede olduğu gibi yavaşlamaların nedeni olarak Apple sunucuları gösterildi.
TTNET Açıklama Yaptı
Tahsin Yılmaz'ın ShiftDelete.Net'e verdiği bilgilere göre iOS 5'in yayınlandığı 12 Ekim 2011'de TTNET üzerinden Türkiye'deki toplam trafik 3,96 Petabyte olarak gerçekleşti ve bu rakamın, normal günlerden fazla bir trafik farkı oluşturmadı.
Türkiye'nin en büyük internet servis sağlayıcısı olan TTNET'in teknoloji editörlerine verdiği bu rakamı örnekleyerek şöyle izah edersek, belki sahip olduğumuz altyapı daha iyi anlaşılabilir.
Dün, Türkiye'de yaklaşık 1,5 milyon DivX film (tanesi 700 MB olarak düşünüldüğünde) indirildi.
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr